Medzinárodná fyzikálna olympiáda 2013 v Kodani
V dňoch 7.7. až 15.7.2013 sa uskutočnila v Kodani, Dánsko, súťaž 44. ročníka Medzinárodnej fyzikálnej olympiády. Súťaže sa zúčastnilo 381 súťažiacich z 83 zúčastnených krajín. Väčšina krajín bola zastúpená družstvom pozostávajúcim z 5 súťažiacich žiakov stredných škôl a dvoch vedúcich. Členmi delegácií boli i pozorovatelia a hostia.
Slovenskú republiku reprezentovali
Vedenie:
- prof. Ing. Ivo Čáp, CSc. – vedúci delegácie (Žilinská univerzita v Žiline)
- RNDr. Ľubomír Mucha – pedagogický vedúci (Technická univerzita Košice
Súťažiaci:
- Patrik Turzák, 3. ročník, Gymnázium Poštová, Košice
- Ján Ondráš, 3. ročník, Gymnázium Grösslingová, Bratislava
- Tomáš Gonda, 4. ročník, Gymnázium Grösslingová, Bratislava
- Jakub Kvorka, 3. ročník, Gymnázium Dubnica n. Váhom
- Ladislav Ürge, 4. ročník, Gymnázium H. Selyeho s VJM, Komárno
Priebeh podujatia Olympiáda sa konala pod záštitou Jeho kráľovskej výsosti korunného princa Frederika. Hlavným organizátorom podujatia bola Technical university of Denmark (DTU) a University of Copenhagen. V rámci sprievodného programu navštívili študenti i vedúci Ústav Nielse Bohra, ktorý sa stal školou kvantovej fyziky na začiatku 20. storočia a kde okrem Nielse Bohra posôbili osobnosti ako Wolfgang Pauli, Werner Heisenberg, Paul Dirac a ďalší. V rámci prednášok sa spomínali slávne osobnosti dejín vedy, ktoré v Kodani pôsobili, ako sú Tycho Brahe, Hans Christian Oersted, Ejnar Hertzsprung a ďalší. Zaujímavé boli i pohľady na do dánskej histórie ale aj súčasnosti počas krátkych výletov.
Pre vlastnú súťaž usporiadatelia pripravili zaujímavé úlohy, tri teoretické a dve experimentálne. Prvá úloha bola zameraná na analýzu a opis pohybu meteoritu Maribo, ktorý dopadol v Dánsku 17. 1. 2009. Druhá úloha bola zameraná na vysvetlenie princípu a aplikáciu generátora pary využívajúceho premenu energie slnečného žiarenia výrobu pary v roztoku strieborných nanočastíc. Tretia teoretická úloha bola zameraná na opis vlastností grónskeho ľadovca, jeho pohyb, roztápanie a datovanie udalostí pomocou analýzy ľadových vrstiev. Prvá experimentálna úloha bola zameraná na meranie rýchlosti svetla v kvapaline a v optickom vlákne s použitím laserového dĺžkomera. V druhej experimentálnej úlohe študenti vyšetrovali vlastnosti solárneho článku a možnosti jeho využitia na získavanie energie zo slnečného žiarenia. Zadania úloh sa nachádzajú na stránke olympiády www.ipho2013.dk a preklad do slovenčiny na http://fo.uniza.sk.
Študenti mali k dispozícii slovenský preklad úloh, ktorý pripravili vedúci delegácie. Na riešenie teoretických i experimentálnych úloh mali študenti po 5 hodín. Riešenia študentov opravili nezávisle organizátori i vedúci delegácie a výsledné hodnotenie bolo výsledkom moderácie.
Za riešenie úloh bolo možné získať maximálne 50 bodov. Na základe bodového hodnotenia riešení úloh zostavili organizátori poradie súťažiacich a medzinárodný výbor stanovil hranice pre jednotlivé druhy ocenenia. Hranica pre zisk zlatej medaily bola stanovená na 38,6 bodu, striebornej 29,5 bodu a bronzovej 21,5 bodu. Hranica úspešnosti bola stanovená na 16,7 bodu. Celkove bolo udelených 41 zlatých medailí, 64 strieborných medailí, 101 bronzových medailí a 64 čestných uznaní. Celkove bolo úspešných 270 (71 %) súťažiacich. Výsledky úspešných riešiteľov boli zverejnené, zoznam neúspešných riešiteľov a ich bodový zisk sa nezverejňujú.
Vlastná súťaž bola kvalitne pripravená, organizátori zabezpečili vhodné podmienky pre prácu študentov i pre hodnotenie výsledkov. Počas súťaže ani po jej skončení nebola vznesená žiadna pripomienka k objektivite súťaže.
Z celkového počtu 381 súťažiacich získali štyria Slováci bronzovú medailu:
- Turzák Patrik
- Gonda Tomáš
- Ondráš Ján
- Kvorka Jakub
45. ročník MFO sa uskutoční v termíne 13. 7. – 21. 7. 2014 v Astane, Kazachstan.
Autor textu: prof. Ing. Ivo Čáp, CSc.
Zdroj: www.iuventa.sk