Medzinárodná chemická olympiáda 2013 v Moskve

Slovenskú republiku na 45. Medzinárodnej chemickej olympiáde v Moskve v Ruskej federácii (15.-24.7.2013) reprezentovali štyria talentovaní gymnazisti. V konkurencii 291 súťažiacich zo 73 krajín sveta všetci štyria získali medajlové umiestnenia: Dominik Štefanko (zlato, absolútne 8. miesto, Gymnázium A.V. Levice), Štefan Stanko (striebro, Gymnázium A.V. Levice), Juraj Malinčík (striebro, Gymnázium V.B.N. Prievidza) a Jela Nociarová (bronz, Gymnázium B.S.T. Lučenec). V neoficiálnom medailovom poradí sa tak Slovenská republika umiestnila na vynikajúcom 15. mieste (na 6. mieste spomedzi európskych krajín).

Súťaž pozostávala z riešenia náročných praktických a teoretických úloh. Praktické úlohy boli tri:

  • identifikácia aldehydov cez ich dinitrofenylhydrazóny,
  • analýza bazénovej vody
  • a stanovenie molekulovej hmotnosti polyméru viskozimetriou.

V teoretickej časti riešili súťažiaci osem úloh, a to z oblasti analytickej, anorganickej, fyzikálnej, organickej chémie a biochémie. Týkali sa:

  • vlastností klatrátov metánu s vodou (dnes potenciálneho hlavného fosílneho zdroja energie),
  • fyzikálneho štúdia fotosyntézy
  • fyzikálneho štúdia katalytickej redukcie ketónov izopropylalkoholom,
  • stanovenia zloženia netradičného strieborného klastra,
  • manganometrie v alkalickom prostredí,
  • odhadu adsorpčných vlastností grafénu (za jeho prípravu bola udelená Nobelova cena za chémiu v r. 2010),
  • neobvyklej dipolárnej reaktivite substituovaných cyklopropánov
  • a určenia neklasickej aminokyseliny a jej kodónu v jednobunkových mikroorganizmoch Archaea.

Členmi medzinárodnej poroty, ktorá riešila preklad a opravu úloh a riešení, boli doc. RNDr. Martin Putala, PhD. (vedúci delegácie, člen Riadiaceho výboru MChO, Univerzita Komenského v Bratislave) a Mgr. Stanislav Kedžuch, PhD. (Anorganický ústav SAV). Sprievod ďalej tvorili ako vedeckí pozorovatelia RNDr. František Limberg (Gymnázium A.V. Levice) a RNDr. Anton Sirota, CSc. (Informačné centrum MChO). Dr. Sirota predniesol zaujímavú pozvanú prednášku o 45-ročnej histórií MChO, začínajúcou prvou MChO v Československu (1968).

Za tento mimoriadny úspech vďačíme talentu a pracovitosti súťažiacich, učiteľom na gymnáziách, ktorí ich podchytili a nasmerovali (prof. Limberg, Levice a prof. Kozák, Prievidza) a pedagógom z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorí ich na súťaž pripravovali. Nemalú úlohu v podchytení talentovaných chemikov má tiež každoročne organizovaná Letná škola chémie, podporovaná Slovnaftom, a.s. Osobitne nás teší, že pán učiteľ Limberg sa mohol priamo na olympiáde tešiť z skvelého úspechu svojich žiakov Dominika a Štefana (obr. 3).

Text: doc. RNDr. Martin Putala, PhD., predseda Slovenskej komisie Chemickej olympiády
Foto: RNDr. Anton Sirota, CSc.
Zdroj: www.ivuventa.sk


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Október 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31